Bagażniki do rowerów są nieodłącznym elementem wyposażenia każdego roweru. Pozwalają wygodnie i bezpiecznie transportować bagaż podczas podróży jednośladem. W niniejszym artykule przyjrzymy się różnym typom bagażników, ich zaletom i wadom oraz przydatnym akcesoriom, które ułatwią przewożenie rzeczy. Dowiesz się jak dobrać odpowiedni bagażnik i akcesoria w zależności od potrzeb i rodzaju wycieczki.
Kluczowe wnioski:- Bagażniki różnią się typem montażu, pojemnością i nośnością.
- Dobór bagażnika zależy od rodzaju roweru i planowanej podróży.
- Akcesoria ułatwiają mocowanie i przewożenie bagażu.
- Najpopularniejsze to torby, sakwy i siatki mocowane na bagażniku.
- Przy wyborze bagażnika i akcesoriów warto kierować się jakością i funkcjonalnością.
Rodzaje bagażników do rowerów
Bagażniki rowerowe dzielimy przede wszystkim ze względu na miejsce montażu. Wyróżniamy bagażniki:
- przednie - montowane na kierownicy lub widłach,
- tylne - mocowane z tyłu nad kołem lub na belce pod siodełkiem,
- boczne - montowane obok tylnego koła,
- na ramę - mocowane wzdłuż górnej rury ramy roweru.
Kolejny podział to ze względu na konstrukcję. Mamy bagażniki:
- koszykowe - wykonane z drutu, siatki, rurek aluminiowych,
- skrzynkowe - w formie skrzynki z tworzywa lub aluminium,
- sakwowe - w kształcie torby, sakwy, ze skóry lub materiału.
Różnią się również wielkością, udźwigiem od 5 do nawet 40 kg i sposobem montażu.
Montaż bagażników na ramie i siodełku
Montaż bagażnika zależy od jego rodzaju i miejsca przeznaczenia. Bagażniki siodełkowe mocują się na belce pod siodełkiem, często przy użyciu dodatkowych uchwytów. Kluczowa jest solidność tego połączenia.
Bagażniki ramowe montuje się na górnej rurze ramy za pomocą obejm, uchwytów lub opasek zaciskowych. Pozwalają one na regulację pozycji.
Bagażniki przednie mocujemy najczęściej na widelcu kierownicy lub jarzmie wykorzystując opaski zaciskowe lub gwintowane.
Do montażu bagażników tylnych służą najczęściej uchwyty mocowane przy suporcie, piastach lubtach.
Niezależnie od rodzaju, bagażniki powinny być dobrze przymocowane, by nie przesuwały się i nie obluzowywały podczas jazdy.
Akcesoria montażowe
Do montażu i regulacji bagażników przydatne są różne akcesoria, m.in.:
- uchwyty i obejmy do mocowania na ramie,
- opaski zaciskowe regulowane, zapobiegające obluzowaniu,
- elementy antypoślizgowe zabezpieczające bagażnik przed przesuwaniem.
Warto wyposażyć się w nie przy zakupie bagażnika. Ułatwią montaż i zwiększą stabilność.
Czytaj więcej: Valvoline 10w40, 5w30, 5w50 - Oleje Silnikowe do Samochodów
Bagażniki przednie a tylne - wady i zalety
Wybór pomiędzy bagażnikiem przednim a tylnym zależy od kilku czynników i wiąże się z pewnymi wadami i zaletami obu rozwiązań.
Bagażnik tylny jest bardziej popularny, łatwiejszy w montażu i nie zakłóca prowadzenia roweru. Niestety obciąża tył roweru i zmienia jego środek ciężkości. Może też utrudniać pedałowanie.
Zaletą bagażnika przedniego jest lepsze rozłożenie obciążenia między koła. Nie przeszkadza też w pedałowaniu. Wadą jest utrudnienie kierowania i gorsza widoczność.
Dlatego bagażniki tylne są lepsze na dłuższe trasy z dużym ładunkiem, a przednie sprawdzą się na krótkich wycieczkach.
Bagażnik przedni | Bagażnik tylny |
Lepsze rozłożenie obciążenia | Łatwiejszy montaż |
Nie utrudnia pedałowania | Lepsza widoczność i kontrola roweru |
Gorsza kontrola kierownicy | Obciąża tył roweru |
Mniejsza pojemność | Utrudnia pedałowanie |
Bagażniki na ramę - pojemność i nośność
Bagażniki na ramę cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją pojemność i ładowność. Montowane wzdłuż górnej rury ramy pozwalają na przewożenie dużych i ciężkich przedmiotów.
Ich średnia pojemność to około 20-35 litrów. Mieszczą się w nich sakwy, torby podróżne, namioty i śpiwory. Bagażniki tego typu udźwigiem od 10 do nawet 40 kg, w zależności od modelu.
Dzięki dużej powierzchni można na nich przewozić także nietypowe przedmioty jak deski surfingowe, kijki trekkingowe czy wędki. Rozkładają one obciążenie równomiernie wzdłuż roweru.
Wadą bagażników ramowych jest utrudniony dostęp do przewożonych rzeczy w trakcie jazdy. Dlatego nadają się raczej na dłuższe wyprawy niż na krótkie, miejskie przejażdżki.
Bagażniki MTB i trekkingowe
Modele przeznaczone na rowery górskie mają zwykle mniejszą pojemność by nie zakłócać prowadzenia. Typowa to 10-20 litrów.
Bagażniki trekkingowe są pojemniejsze, dochodzą do 40 litrów i mają większą nośność. Pozwalają na długodystansowe, wielodniowe wyprawy rowerowe.
Akcesoria do mocowania bagażu na bagażniku
Aby w pełni wykorzystać możliwości bagażnika, przydadzą się dodatkowe akcesoria do mocowania i transportu bagażu. Ułatwią organizację i zabezpieczą ładunek.
Do najważniejszych akcesoriów należą:
- Uchwyty i zaciski na taśmy i gumy mocujące torby i sakwy.
- Siatki elastyczne do przewozu mniejszych przedmiotów.
- Pasy stabilizujące i napięte, pomagające zabezpieczyć niestandardowy ładunek.
Przydatne są też dodatki jak odblaskowe elementy poprawiające widoczność czy osłony chroniące ubranie przed zabrudzeniem od łańcucha.
Dobrze jest już przy wyborze bagażnika zwrócić uwagę na obecność praktycznych kieszeni, uchwytów czy pasków ułatwiających transport.
Torby i sakwy rowerowe na bagażnik - rodzaje
Najpopularniejszym akcesorium służącym do przewożenia bagażu na rowerze są torby i sakwy. Występują w różnych rozmiarach, kształtach i wykonaniach.
Mniejsze torby miejskie o pojemności 5-15 litrów służą do przewozu niezbędnych drobiazgów - portfela, telefonu czy kurtki. Sprawdzają się na krótkich trasach.
Większe sakwy trekkingowe 15-25 litrów pomieszczą już zapas jedzenia, odzież, narzędzia. Sakwy tylne posiadają sztywną konstrukcję dla lepszej stabilności.
Duże torby podróżne powyżej 25 litrów przydadzą się na długie wycieczki. Mieszczą śpiwór, namiot i inny ekwipunek. Często posiadają liczne kieszenie i przegrody.
Torby wykonane są najczęściej z wytrzymałych materiałów jak poliester, nylon czy skóra. Niektóre modele mają wodoodporne wykończenie. Istotna jest solidna, wzmacniana konstrukcja i mocne uchwyty.
Warto dopasować pojemność torby czy sakwy do wielkości bagażnika i długości planowanej wycieczki. Pozwoli to w pełni wykorzystać możliwości transportowe roweru.
Podsumowanie
W artykule przyjrzeliśmy się różnym rodzajom bagażników rowerowych, ich zaletom, wadom i sposobom montażu. Dowiedzieliśmy się, że bagażniki do rowerów dzielą się ze względu na umiejscowienie oraz konstrukcję. Ważny jest właściwy montaż z wykorzystaniem dedykowanych akcesoriów.
Omówione zostały mocne i słabe strony bagażników przednich oraz tylnych. Poznaliśmy imponującą pojemność i nośność bagażników na ramę, przydatnych na dłuższe wyprawy. Wspomniano również o użytecznych akcesoriach ułatwiających transport bagażu.
Na koniec przyjrzeliśmy się popularnym torbom i sakwom mocowanym na bagażnikach. Okazuje się, że mają różną pojemność i przeznaczenie, od małych toreb miejskich po duże sakwy podróżne.
Mam nadzieję, że artykuł dostarczył praktycznej wiedzy na temat wyboru i wykorzystania bagażników rowerowych i akcesoriów do nich. Życzę udanych wycieczek na dwóch kółkach!