Filtr oleju i powietrza Hyundai i30 - Najlepsze Filtry do Twojego Samochodu

Filtr oleju i powietrza Hyundai i30 - Najlepsze Filtry do Twojego Samochodu
Autor Wojciech Matysek
Wojciech Matysek5 stycznia 2024 | 5 min

Filtr oleju Hyundai i30 to kluczowy element systemu smarowania silnika, odpowiedzialny za oczyszczanie oleju z zanieczyszczeń. Regularna wymiana filtra zapewnia prawidłowe smarowanie, a co za tym idzie - wydajną i bezawaryjną pracę silnika. Dobór odpowiedniego filtra ma kluczowe znaczenie.

Kluczowe wnioski:
 • Filtr oleju dla Hyundaia i30 powinien idealnie pasować do modelu samochodu.
 • Należy regularnie wymieniać filtr zgodnie z zaleceniami producenta.
 • Wybierając filtr, zwróć uwagę na markę i parametry techniczne.
 • Nie należy stosować tanich, nieznanych marek filtrów.
 • Wymiana filtra oleju w ASO jest droższa niż samodzielnie.

Jak dobrać filtr oleju do Hyundaia i30

Wybór odpowiedniego filtra oleju do Hyundaia i30 jest kluczowy, aby zapewnić prawidłowe smarowanie silnika. Na co zwrócić uwagę przy doborze filtra?

Przede wszystkim filtr musi idealnie pasować do modelu samochodu. Dla Hyundaia i30 potrzebny jest filtr o oznaczeniu MANN-FILTER W 712/58.

Należy sprawdzić, czy wymiary i połączenia filtra są zgodne z układem olejowym w silniku. Tylko wtedy można mieć pewność, że filtr zostanie poprawnie zamontowany i będzie spełniał swoją funkcję.

Kolejna ważna kwestia to jakość i marka filtra. Lepsze filtry mają większą powierzchnię filtracyjną, co wpływa na ich żywotność. Rekomendowane są sprawdzone marki, takie jak Mann, Mahle, Bosch.

Materiał filtracyjny

Materiał filtracyjny w nowoczesnych filtrach to zazwyczaj celuloza, włókno szklane lub ich mieszanka. Im gęstsze włókna, tym lepsza filtracja. Warto sprawdzić specyfikację filtra.

Nie zaleca się natomiast tanich, nieznanych marek filtrów oleju, gdyż ich jakość i skuteczność filtrwania mogą być wątpliwe.

Gdzie znajduje się filtr oleju w Hyundaiu i30

Aby wymienić filtr oleju w Hyundaiu i30, musimy najpierw zlokalizować, gdzie dokładnie się on znajduje. Umiejscowienie filtra oleju zależy od wersji i typu silnika.

W samochodach Hyundai i30 wyposażonych w silniki benzynowe 1.4 i 1.6 MPI filtr oleju umieszczony jest po lewej stronie silnika, patrząc od strony chłodnicy.

Z kolei w dieslach Hyundai i30 (1.6 CRDi) filtr znajduje się z przodu silnika, po prawej stronie, obok rozrusznika.

Dokładne położenie filtra oleju można znaleźć również w instrukcji obsługi konkretnego modelu samochodu.

Jak dotrzeć do filtra oleju?

Aby wymienić filtr oleju w i30, należy najpierw odkręcić śrubę spustową i spuścić olej do odpowiedniego pojemnika. Następnie odkręcamy obudowę filtra i wyjmujemy zużyty filtr. Na koniec zakładamy nowy filtr i zalewamy świeży olej w ilości podanej w instrukcji.

Czytaj więcej: Amortyzator tył BMW E91 - Najlepsze amortyzatory do E91

Kiedy wymieniać filtr oleju w Hyundaiu i30

Regularna wymiana filtra oleju jest kluczowa, aby zapewnić silnikowi właściwe smarowanie. Producent zaleca wymianę filtra oleju w Hyundaiu i30 co 10 000 - 20 000 km w zależności od wersji silnika.

Należy także regularnie sprawdzać poziom oleju i jeśli zauważymy częste ubytki, może to oznaczać konieczność wcześniejszej wymiany filtra.

Nie należy przekraczać maksymalnego dopuszczalnego przebiegu pomiędzy wymianami filtra oleju.

Dodatkowo poza przebiegiem, na konieczność wymiany filtra wskazują:

 • Spadek ciśnienia oleju
 • Głośna praca silnika
 • Zwiększone zużycie oleju
 • Mniejsza moc silnika

Jakie filtry oleju pasują do Hyundaia i30

Filtr oleju i powietrza Hyundai i30 - Najlepsze Filtry do Twojego Samochodu

Dopasowanie odpowiedniego filtra oleju do konkretnego modelu auta jest kluczowe. Poniższa tabela przedstawia zalecane filtry oleju do poszczególnych wersji Hyundaia i30:

Silnik Hyundai i30 Zalecany filtr oleju
1.4 MPI Mann W712/58
1.6 MPI Mann W719/24
1.6 CRDi Mann W719/23

Oprócz filtrów Mann, do Hyundaia i30 pasują również filtry takich marek jak Bosch, Mahle, Purflux spełniające odpowiednie normy i parametry techniczne.

Normy jakości filtrów

Wybierając filtr oleju do Hyundaia i30, warto zwrócić uwagę, czy spełnia on normy jakościowe ISO oraz SAE. Dotyczą one m.in. wytrzymałości materiałów filtracyjnych.

Ile kosztuje filtr oleju do Hyundaia i30

Cena filtra oleju do Hyundaia i30 waha się zazwyczaj od 40 do 90 zł w zależności od marki i miejsca zakupu. Oryginalne filtry Mann kosztują ok. 60-90 zł. Tańsze zamienniki można znaleźć już od ok. 40 zł.

W ASO cena filtra i wymiany oleju razem z robocizną to koszt rzędu 250-400 zł. Wykonując wymianę samodzielnie, sporo zaoszczędzimy.

Gdzie kupić filtr oleju do Hyundaia i30 tanio i dobrze

Filtry oleju do Hyundaia i30 można kupić w różnych punktach sprzedaży:

 • Stacje obsługi i warsztaty samochodowe
 • Autoryzowane serwisy marki Hyundai
 • Sklepy motoryzacyjne stacjonarne i internetowe
 • Hurtownie i sklepy z częściami samochodowymi
 • Serwisy aukcyjne, np. Allegro

Najlepiej kupować sprawdzone marki, np. Mann, Bosch, Mahle. Korzystne ceny filtrów oleju do i30 znajdziemy w sklepach motoryzacyjnych online.

Podsumowanie

W artykule omówiliśmy kilka kluczowych zagadnień związanych z filtrem oleju w Hyundaiu i30. Przede wszystkim, jak dobrać odpowiedni filtr oleju do konkretnego modelu i30, tak aby idealnie pasował do naszego samochodu. Podaliśmy przykładowe typy i marki zalecanych filtrów. Ważne jest, aby stosować markowe filtry, a nie produkty nieznanych firm.

Kolejna omawiana kwestia, to gdzie dokładnie znajduje się filtr oleju w Hyundaiu i30 w zależności od wersji silnika. Umiejscowienie filtra ma znaczenie przy jego wymianie. Przedstawiliśmy także, kiedy należy wymieniać filtr oleju w i30 - zgodnie z zaleceniami producenta i w zależności od przebiegu lub stanu silnika.

Poradnik zawiera również praktyczne informacje, ile średnio kosztuje nowy filtr oleju Hyundai i30 i gdzie można go kupić najkorzystniej - zarówno offline, jak i w sklepach internetowych. Podaliśmy przykłady punktów sprzedaży wartych rekomendacji przy zakupie.

Mamy nadzieję, że artykuł pomoże właścicielom Hyundaia i30 w wybraniu odpowiedniego filtra oleju i prawidłowym przeprowadzeniu jego wymiany. Zachęcamy do zadawania pytań w komentarzach w razie jakichkolwiek wątpliwości.

5 Podobnych Artykułów

 1. Tanie auto części do 250 4 i 250 15 - nie czekaj, sprawdź teraz!
 2. Biegi samochodu - przewodnik
 3. Awaria skrzyni biegów - części, sterownik, kontrolka, naprawa
 4. Filtry Bosch - szeroki wybór wysokiej jakości produktów
 5. Czy można jeździć z uszkodzoną pompą wspomagania - Poradnik i konsekwencje
tagTagi
shareUdostępnij artykuł
Autor Wojciech Matysek
Wojciech Matysek

Jako miłośnik podróży i obserwator ludzkich historii, moje teksty na taxirondo.com.pl to podróżnicze opowieści z życia kierowcy taksówki. Dzielę się fascynującymi przeżyciami z taksówki, ciekawostkami z miasta oraz poradami dla podróżujących. Inspiruję do odkrywania świata z perspektywy kierowcy.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze(0)

email
email

Polecane artykuły