Gaśnica 4kg | Gaśnica 6kg | Gaśnica 6kg ABC

Gaśnica 4kg | Gaśnica 6kg | Gaśnica 6kg ABC
Autor Anna Jackowska
Anna Jackowska05.01.2024 | 7 min.

Gaśnica 4kg to podstawowy rodzaj gaśnicy przeznaczony do gaszenia pożarów grupy A i B. Jest ona niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu, mieszkania, warsztatu czy samochodu. W niniejszym artykule omówimy zalety i wady gaśnic 4kg, 6kg oraz 6kg ABC, aby pomóc Ci wybrać optymalną gaśnicę dla Twoich potrzeb.

Kluczowe wnioski:
 • Gaśnica 4kg to podstawowy model do zastosowań domowych i warsztatowych
 • Gaśnica 6kg ma większą pojemność środka gaśniczego, pozwala gasić dłużej
 • Gaśnica 6kg ABC gasi dodatkowo pożary grupy C, nadaje się do samochodu
 • Należy dobrać rodzaj i wielkość gaśnicy do charakteru zagrożenia pożarowego
 • Zalecane jest posiadanie kilku gaśnic do różnych zastosowań

Gaśnica proszkowa 4 kg - podstawowy model do zastosowań domowych

Gaśnica proszkowa o pojemności 4 kg to najpopularniejszy i najczęściej spotykany model gaśnicy. Jej niewielkie rozmiary w połączeniu z dwoma kilogramami środka gaśniczego czynią ją idealnym rozwiązaniem do zastosowań domowych i warsztatowych.

Gaśnice proszkowe 4 kg przeznaczone są do gaszenia pożarów grupy A (ciał stałych) oraz grupy B (płynów łatwopalnych i gazów). Dzięki zawartości proszku BC gaszą efektywnie ogień powstały na skutek zapalenia się mebli, ubrań, papieru, tworzyw sztucznych, farb, lakierów oraz benzyny, nafty, oleju czy alkoholu.

Zaletą tego typu gaśnic jest niewielki koszt zakupu, mała masa ułatwiająca operowanie gaśnicą oraz skuteczność w gaszeniu powstałych pożarów. Gaśnica 4 kg powinna znajdować się w każdym domu, mieszkaniu oraz warsztacie. Można zakupić ją praktycznie w każdym markecie budowlanym lub sklepie z artykułami przemysłowymi.

Jak działa i jak używać gaśnicy proszkowej 4 kg?

Gaśnice proszkowe działają poprzez wyrzucenie pod ciśnieniem strumienia drobnoziarnistego proszku gaśniczego na palący się materiał. Proszek ten izoluje ogień od dostępu powietrza, powodując uduszenie płomieni.

Aby ugasić pożar za pomocą gaśnicy 4 kg, należy wyciągnąć zawleczkę blokującą, skierować wylot na źródło ognia, nacisnąć dźwignię uruchamiającą znajdującą się u dołu lub u góry gaśnicy, a następnie przesuwać wylot z boku na bok, cały czas kierując strumień gaśniczy na palące się przedmioty.

Gaśnice proszkowe są bezpieczne dla ludzi. Można nimi gasić ogień na osobach, jednak zbyt intensywny strumień może na chwilę oślepić, więc należy zachować ostrożność.

Gaśnica śniegowa 4 kg - mniejsza i tańsza alternatywa

Gaśnice śniegowe 4 kg to tańszy odpowiednik popularnych gaśnic proszkowych tej samej wielkości. Różnią się one rodzajem stosowanego środka gaśniczego, którym jest dwutlenek węgla w postaci śniegu gaśniczego.

Mimo tego, że śnieg gaśniczy nie jest tak efektywny jak proszek BC, to gaśnice śniegowe radzą sobie całkiem nieźle z gaszeniem ognia powstałego na skutek pożarów grupy A i B. Dodatkowo nie powodują zabrudzeń ani przebarwień, dzięki czemu nadają się do gaszenia ogień w domach i mieszkaniach.

Z uwagi na niższą cenę, gaśnice śniegowe mogą być dobrą alternatywą dla osób poszukujących niedrogiej gaśnicy do użytku domowego. Zajmują też mniej miejsca niż tradycyjne gaśnice proszkowe.

Czytaj więcej: Chlapacz do naczepy - Skuteczna ochrona pojazdu

Gaśnica proszkowa 6 kg - większa ilość środka gaśniczego

Gaśnice proszkowe 6 kg to nieco większe i cięższe modele przeznaczone do bardziej intensywnego użytku niż podstawowe gaśnice 4 kg. Ich atutem jest zwiększona o połowę ilość środka gaśniczego, co przekłada się na dłuższy czas działania podczas akcji gaśniczej.

Takie gaśnice sprawdzą się lepiej niż 4-kilogramowe odpowiedniki w sytuacji pożarów rozwijających się dynamicznie lub trudnych do opanowania małą gaśnicą. Dodatkowa porcja proszku gaśniczego zapewnia szersze spektrum zastosowań - od warsztatów i garaży po biura, magazyny lub punkty handlowe.

Mimo większej masy, gaśnice 6 kg wciąż są na tyle lekkie, że jedna osoba jest w stanie bez trudu nimi operować. Stanowią złoty środek pomiędzy małymi, podręcznymi gaśnicami 4-kilogramowymi, a dużo cięższymi gaśnicami 12 kg, z którymi poradzą sobie dopiero dwie osoby.

Gaśnica śniegowa 6 kg ABC - do samochodu i nie tylko

Gaśnica 4kg | Gaśnica 6kg | Gaśnica 6kg ABC

Gaśnice śniegowe 6 kg ABC to specjalna odmiana gaśnic dedykowanych do gaszenia pożarów w pojazdach. Oprócz węglowodorów i ciał stałych, gaszą dodatkowo ogień powstały na skutek zapalenia się instalacji elektrycznej (pożary grupy C).

Dzięki mniejszym wymiarom i masie taka gaśnica zmieści się w bagażniku lub kabinie samochodu, a w razie pożaru kierowca będzie miał pod ręką niezbędny sprzęt gaśniczy. specjalne uchwyty i elementy mocujące ułatwią jej instalację w aucie.

Co ważne, gaśnice śniegowe 6 kg ABC mogą być stosowane nie tylko w samochodach, ale również w domach, biurach czy punktach handlowych. Dzięki gaszeniu dodatkowej grupy pożarów instalacji elektrycznych ich zakres zastosowań jest szerszy niż w przypadku zwykłych gaśnic proszkowych i śniegowych.

Najlepsza gaśnica 4 kg - porady przy wyborze

Wybierając optymalną gaśnicę 4 kg do konkretnych zastosowań, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników.

 • rodzaj zagrożenia pożarowego i palących się materiałów - grupa pożarów A, B lub C
 • wielkość chronionego obszaru - małe czy duże pomieszczenie
 • łatwość przenoszenia i obsługiwania gaśnicy
 • koszt zakupu gaśnicy

Biorąc pod uwagę powyższe kryteria, gaśnica 4 kg to najlepszy wybór jako podstawowy podręczny sprzęt gaśniczy w domach, mieszkaniach, garażach i warsztatach oraz mniejszych pomieszczeniach użytkowych.

Rodzaj gaśnicy 4 kg Zastosowanie
Proszkowa Dom, mieszkanie, warsztat, garaż
Śniegowa Dom, mieszkanie
Śniegowa ABC Samochód, dom, biuro

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w niniejszym artykule pomogą Ci dokonać świadomego i trafnego wyboru optymalnej gaśnicy 4 kg, która zabezpieczy Cię przed skutkami ewentualnego pożaru.

Podsumowanie

Gaśnica 4kg to podstawowy model gaśnicy przeznaczony głównie do zastosowań domowych i amatorskich. Jej niewielkie rozmiary, masa oraz przystępna cena czynią ją idealnym wyborem dla każdego gospodarstwa domowego. Umieszczona w domu, mieszkaniu lub garażu może uratować nasz dobytek w przypadku niespodziewanego zaprószenia ognia.

Z kolei gaśnica 6kg ze względu na większą pojemność zbiornika na środek gaśniczy sprawdzi się lepiej przy intensywniejszych pożarach, zarówno w zastosowaniach domowych, jak i profesjonalnych czy przemysłowych. Pozwoli skutecznie gasić ogień przez dłuższy czas niż standardowa 4-kilogramowa gaśnica.

Specjalny rodzaj gaśnicy, jakim jest gaśnica śniegowa 6 kg ABC, przeznaczona jest przede wszystkim do montażu w samochodach. Ze względu na gaszenie dodatkowej grupy pożarów instalacji elektrycznych sprawdzi się jednak równie dobrze w domach, mieszkaniach, punktach handlowych czy biurach.

Mamy nadzieję, że informacje zawarte w powyższym artykule pomogą Państwu dokonać świadomego i trafnego wyboru optymalnej gaśnicy 4kg, 6kg lub 6 kg ABC, która zabezpieczy przed skutkami ewentualnego pożaru w domu, firmie czy pojeździe.

5 Podobnych Artykułów:

 1. Tanie auto części do 250 4 i 250 15 - nie czekaj, sprawdź teraz!
 2. Biegi samochodu - przewodnik
 3. Awaria skrzyni biegów - części, sterownik, kontrolka, naprawa
 4. Filtr oleju i powietrza Hyundai i30 - Najlepsze Filtry do Twojego Samochodu
 5. Czy można jeździć z uszkodzoną pompą wspomagania - Poradnik i konsekwencje
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Anna Jackowska
Anna Jackowska

Jestem Anna, orędowniczka turystyki przygodowej i niezależnej. Na łamach bloga zachęcam do wyjazdów w mniej oczywiste miejsca, poza utarte szlaki turystyczne. Dzielę się sposobami na tanie i emocjonujące podróżowanie. Uwielbiam spontaniczność i wrażenie swobody, które daje backpackerski styl zwiedzania. Według mnie w podróży liczy się przede wszystkim niezapomniane doświadczenie.


 

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły